Kvůli opakovanému výskytu sinic v Brněnské přehradě bylo přistoupeno k jejímu vyčištění metodou letnění. Vodní hladina dosáhla historického minima, obnažené dno se vápní. Hledači pokladů nacházejí i nevybuchlou munici...
Botanici jsou naopak v extázi z kytek, které na obnaženém dně začaly růst. Určitě stojí za to udělat si výlet a podívat se na místa, která byla 70 roků pod vodou.
Pohled k hrázi Brněnské přehrady - tady je alespoň na dně písek. Jinde jsou to metry bahna
Prohlédněte si pár obrázků z výletu. Některé jsou dost depresivní, některé zajímavé pro pamětníky. A pro botanika jsou některá místa úplný ráj.
Zátoka u Sokolského koupaliště je úplně na suchu
Botanické vzácnosti na letněném dnu přehrady
Na předchozích snímcích nejsou bahenní sedimenty patrné, zato v Rokli je to impozantní pohled. Bylo slibováno, že bahno bude alespoň částečně odtěženo. Bude na to?
Z tohoto pohledu až zamrazí.
Pohled na sedimenty v Rokli je opravdu deprimující, zvlášť když si představíme, co všechno v nich je. Splachy z polí, z kanalizace, při povodních vyplavené odpady... A co se zde usadilo z Dolní Rožínky, o tom snad ani raději nepřemýšlet. Nebo si raději vypůjčit Geiger?
Dál proti proudu už je pohled na vypuštěnou přehradu poněkud optimističtější, život se zde hlásí viditelně o svá práva.
Pod hradem Veveří už dno pěkně zarostlo a z přehrady je opět pouhá řeka
Nejzajímavější je asi pohled na hrad Veveří od řeky, kterým se rozloučíme. Tak nějak to nejspíš kdysi v údolí mohlo vypadat.
Hrad Veveří opět nad řekou, tak jako kdysi...
Další obrázky si můžete prohlédnout v Galerii Jitřní země: