Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 11. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Mark Twain:
Někdy váhám nad tím, jestli svět řídí chytráci, kteří si s námi hrají, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1858x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1742x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1708x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1661x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Víra

* Bohové Egypta - Eset


Ukázka z knihy - Víra - 27. 12. 2009 (9964 přečtení)

Po delší době zase pokračujeme v procházkou egyptským pantheonem. Tentokrát se potkáme s bohyní Matkou, známou také pod řeckým jménem Isis.



Eset

Eset
Původ: Egyptský. Bohyně matka.
Známé období uctívání: Zmiňována od konce 4. tisíciletí př.n.l. až do pol. 1. tisíciletí n.l.
Synonyma: Isis (řec. a lat.).
Centrum kultu: Po celém tehdy známém světě i za hranicemi egyptské říše. Měla chrámy a svatyně na mnoha místech, např. v Pihebitu (dnes Behbet el-Hagar), v Gíze, na ostrově Fílai, v Asuánu, v Dendeře, v Dér el-Kibli, v Mennoferu (řec. Memfidě) a Alexandrii, mimo hranice Egypta na řeckých ostrovech (např. Délos v Pireu, v Itálii hlavně v Římě a v Pompejích, dále v Porýní a Podunají.
Umělecké památky: Sochy, malby, reliéfy.
Literární prameny: Texty pyramid, Texty rakví, Kniha mrtvých, Metternichova stéla, Papyrus Chestera Beattyho I. řada hymnů a legend o Usirovi a Sutechovi (např. Plútarchův spis „O Isidě a Osiridovi aj.


Eset byla jednou z nejvýznamnějších bohyní egyptského panteonu a spolu s Usirem (řec. Osiris) si získala i značnou popularitu za hranicemi země. Oblíbená byla zejména u Řeků a Římanů, kteří ji přezdívali Mořská hvězda - Stella Maris (Polárka).
Patřila do skupiny bohů Devatera, jehož genealogii vytvořili kněží náboženského centra v Onu (řec. Héliopolis). Podle ní byla dcerou bohyně Nuty a boha země Geba, jejími sourozenci byli Sutech, Nebhet a Usire který se stal i jejím manželem. Egypťané ji přezdívali „Největší z bohů a bohyní" nebo „Královna nebes" a považovali ji za matku egyptských králů. Ztělesňovala tehdejší ideál ženy - půvab a krásu, věrnost, mateřský cit, ale i odvahu a smysl pro spravedlnost. Stejně jako ostatní nejvyšší egyptská božstva měla celou řadu funkcí. Mimo jiné byla uctívána jako ochránkyně mrtvých (v rolí manželky pána podsvětí Usira) a později i jako bohyně kouzel, měsíce nebo hojnosti.
Umělci ji zobrazovali v lidské podobě jako mladou a půvabnou ženu s kravskými rohy (viz Hathor) a slunečním kotoučem nebo korunou v podobě stylizovaného královského trůnu. Od dob Nové říše často držela na vyobrazeních v ruce „symbol života" anch nebo ochranný amulet z hematitu známý jako „Esetin uzel", tejet. Také bývala zachycena v podobě jestřába (celá nebo jen částečně).
V mýtech se zasloužila dvakrát o oživení Usira: poprvé, když ho Sutech hodil do Nilu, a podruhé, když jeho tělo rozčtvrtil a kusy rozházel po celém Egyptě, takže Usíre nemohl být předepsaným způsobem pohřben a tudíž nemohl žít posmrtným životem. Eset kusy jeho těla sesbírala, s pomocí kouzel je spojila dohromady a umožnila tak Usirovi vstup do říše mrtvých, jíž se stal posléze králem. Nejdříve jej však oživila, aby ji mohl oplodnit. Tak přišel na svět Hor, kterého Eset tajně porodila a vychovala na ostrově Chembis uprostřed papyrových houštin v ústí Nilu. Stejně jako bránila proti nebezpečí Hora, chránila také pozemského krále Egypta jako dítě. Když Hor vyrostl a rozhodl se pomstít otcovu smrt a obhájit svůj nárok na trůn proti Sutechovi, podporovala jej před soudem bohů i mimo něj. Teprrve když byl Hor uznán právoplatným dědicem a králem Egypta, odebrala se za manželem Usirem do říše mrtvých a stala se její vládkyní.
Poté co Esetin kult pronikl do Řecka (koncem 5. stol. př.n.l.), měla četné svatyně i tam (např. na ostrově Délos). Uctívána byla také v Římě, kde jí císař Caracalla nechal postavit svatyni na Martově poli. Nejlépe se zachoval její chrám v Pompejích.
Její kult zřejmě do jisté míry ovlivnil obraz Panny Marie, které se také říkalo Stella Maris a která byla zobrazována s Kristem v náruči, podobně jako Eset a malým Horem.
 

Ukázka z knihy Encyklopedie Bohů, Michael Jordan, Volvox Globator 1997, ISBN 80-7207-087-8

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 4,40 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!