Geomagnetická bouře, která s několika krátkými přestávkami trvala od 5. do 7. dubna 2010, překvapila vědce z Lebeděvova fyzikálního institutu v Rusku. Odborníci z týmu kolem vesmírného slunečního dalekohledu TESIS považují tuto událost za záhadnou, protože nezaznamenali žádné dostatečně silné fyzikální příčiny, které by ji mohly způsobit.
"Situace, kdy je magnetické pole vychylováno z rovnovážného stavu na tak dlouho (od 5. do 7. dubna byla zemská magnetosféra narušená nepřetržitě po dobu 48 hodin), jsou velmi vzácné. Poslední událost delšího trvání byla pozorována v roce 2005 (10. - 13. září 2005), přičemž se odehrála na pozadí extrémně silných slunečních erupcí, které způsobily přerušení vysokofrekvenčních rádiových spojení v Severní i Jižní Americe. Oproti tomu k bouři od 5. do 7. dubna došlo při zcela klidném Slunci, navzdory všem předpovědím geomagnetické aktivity," uvedli autoři zprávy.
"Jako její racionální fyzikální příčinu lze označit jednu slabou, i když dosti dlouhou, sluneční erupci, která nastala o dva dny dříve - 3. dubna 2010, a také koronální díru pozorovanou před nějakou dobou na severní polokouli Slunce. Oba tyto jevy jsou však natolik běžné, že nemohly samy o sobě vyvolat nejdelší magnetickou bouři na naší planetě za posledních pět let," pokračuje zpráva. "Objasnit příčiny, které události předcházely, budou muset odborníci. Není vyloučeno, že zůstane jednou ze záhad nového cyklu sluneční aktivity."
Planetární Kp index - stupeň porušenosti magnetického pole Země.
Libor Kukliš
gnosis9.net