Raketoplán Atlantis se vydal se šestičlennou posádkou a novým ruským modulem ke kosmické stanici ISS na svoji vůbec poslední misi. Jeho vzlet z Kennedyho kosmického střediska na Floridě je naplánován na 20:20 SELČ.
STS-132 raketoplán Atlantis se vydal na 12denní misi raketoplánu se šestičlennou posádkou. Při tomto letu dopraví na stanici ISS ruský modul Rassvet a nosník s náhradními díly. Posádka raketoplánu také provede výměnu baterií jednoho ze segmentů se solárními panely kosmické stanice. Půjde o 32. start stroje Atlantis, který bude zároveň také jeho posledním.
Nákladový prostor letounu Atlantis naplní ruský modul Rassvet (v překladu Úsvit), který bude pátý den mise STS-132 uchopen robotickou paží kosmické stanice a připojen k ruskému modulu Zarya. Zde bude Rassvet sloužit hlavně jako čtvrtý stykovací uzel ruského segmentu stanice pro připojování lodí Sojuz a Progress a také jako "skladiště" pro vybavení a náklady. Modul Rassvet nese označení MRM-1 (Mini Research Module) a je identickým dvojčetem modulu MRM-2 Poisk, který se stal součástí ISS v listopadu 2009 (vypuštěn byl pomocí rakety Sojuz). Rassvet je vejčitého tvaru, jeho délka činí 6 metrů a průměr 2,35 metru. Obytný prostor v jeho útrobách představuje asi 5,85 metru krychlového. Rassvet bude při startu obsahovat také asi 3 tuny nákladu, který bude upevněn vevnitř i zvenčí.
Kromě nového ruského modulu bychom v nákladovém prostoru raketoplánu našli i nosič ICC-VLD, na němž budou vypuštěny některé náhradní díly. Půjde především o náhradní anténu Ku-Band, sloužící k odesílání většího množství dat z ISS na Zemi a o šest nových baterií pro energetický modul P6. P6 je vůbec nejstarším segmentem stanice se solárními panely, jež byl vypuštěn v listopadu roku 2000. Modul obsahuje celkem 12 baterií, které sbírají energii ze dvou křídel solárních panelů modulu a zásobují elektřinou systémy při přeletu noční polokoule bez slunečního svitu. Každá baterie se skládá ze 76 nikl-vodíkových článků a váží asi 166 kilogramů. Polovina baterií modulu P6 byla vyměněna v červenci 2009 během mise STS-127, druhá polovina přijde na řadu nyní.
Posádka raketoplánu Atlantis vykoná během šesti dnů pobytu na ISS celkem tři kosmické výstupy, z nichž dva budou věnovány výměně baterií a jeden instalaci přivezených náhradních dílů.
Posádku mise STS-132 tvoří šest zkušených astronautů. Jsou to:
- Velitel Ken Ham (sedící uprostřed)
Kapitán amerického námořnictva, který se do vesmíru vydává podruhé, jeho první cestou do vesmíru byla mise Discovery STS-124, kde sloužil jako pilot. Jako velitel bude mít zodpovědnost za bezpečnost a vykonání úkolů mise. Bude řídit raketoplán během příletu ke stanici a přistání na Zemi.
- Pilot Dominic Antonelli (stojící uprostřed)
Velitel v americkém námořnictvu. Jako pilot bude asistovat veliteli a bude řídit raketoplán při odletu od stanice. Bude také sloužit jako koordinátor kosmických výstupů. Do vesmíru se vydává taktéž podruhé, letěl jako pilot na misi Discovery STS-119.
- Letový specialista 1 Garrett Reisman (sedící vlevo)
Má za sebou dlouhodobý pobyt na ISS v roce 2008, kdy zde strávil 3 měsíce jako člen 16. a 17. dlouhodobé posádky stanice. Má za sebou také jeden kosmický výstup. Sbírku kosmických výstupů si při této misi rozšíří na tři.
- Letový specialista 2 Michael Good (stojící vlevo)
Vysloužilý plukovník amerického letectva se vydá do vesmíru podruhé. Vloni se zúčastnil poslední servisní mise k Hubbleovu teleskopu, při které vykonal dva kosmické výstupy. Stejný počet vycházek jej čeká i tentokrát.
- Letový specialista 3 Steve Bowen (sedící vpravo)
Kapitán amerického námořnictva a vůbec první důstojník z ponorky vybraný NASA. Poprvé se do vesmíru podíval na konci roku 2008 při misi Endeavour STS-126, při které absolvoval tři kosmické výstupy, nyní jej čekají dva.
- Letový specialista 4 Piers Sellers (stojící vpravo)
Nejzkušenější člen posádky, do vesmíru se vydává potřetí (předtím se zúčastnil misí Atlantis STS-112 a Discovery STS-121). Během svých letů uskutečnil šest kosmických výstupů, při kterých strávil skoro 41 hodin ve volném prostoru.
Mise STS-132 je 132. mise raketoplánu, 34. mise raketoplánu na stanici ISS a 32. a zároveň poslední let raketoplánu Atlantis (každý ze tří amerických raketoplánů má před sebou už pouze jeden let). Letoun Atlantis s výrobním označením OV-104 se poprvé vydal do vesmíru jako čtvrtý americký raketoplán 3. 10. 1985 při misi STS-51J. Od té doby získal mnohá prvenství: roku 1989 vypustil při dvou misích do kosmu dvě známé meziplanetární sondy: Magellan k Venuši a Galileo k Jupiteru, v roce 1995 se stal prvním raketoplánem, který se připojil ke kosmické stanici MIR, v roce 2009 byl posledním, který se vydal k Hubbleovu kosmickému dalekohledu. Jedno trochu drsné prvenství na Atlantis ještě čeká: bude prvním americkým raketoplánem, jehož kariéra skončí plánovaně, nikoliv kvůli tragické havárii.
20:32 Astronauty nyní čeká fotografování externí nádrže kvůli případné odpadnuté izolaci. Zatím šlo všechno velmi dobře.
20:29 Atlantis vypnul hlavní motory a odpojil se od externí nádrže. Nyní letí pouze setrvačností. O jeho navedení na plnohodnotnou oběžnou dráhu se postará zážeh motorů OMS za asi půl hodiny. Externí nádrž shoří v atmosféře nad Indickým oceánem.
20:28 Raketoplán by nyní mohl dosáhnout oběžné dráhy i s jen jedním motorem. Všechny tři ale fungují, jak mají. Všechny systémy fungují dobře.
20:26 Atlantis rotuje o 180 stupňů kvůli lepší komunikaci skrz síť satelitů. Záběry TV NASA jsou z kamery na externí nádrži.
20:24 Rychlost raketoplánu je příliš vysoká na to, aby se v případě potřeby mohl vrátit na Floridu, nouzové přistání by se uskutečnilo v západní Evropě. Všechny systémy letounu jsou ale v pořádku.
20:22 Raketoplán odhodil své dva pomocné motory SRB. Dále jej budou pohánět tři hlavní motory, zásobené palivem z externí nádrže. Vše v pořádku
20:20 Zážeh hlavních motorů, bočních raket a start! Atlantis je na své poslední cestě.
20:19 Řízení raketoplánu přebírají jeho palubní počítače.
20:18 Dvě minuty do startu, astronauti zavírají hledí přilb. Od externí nádrže byl odsunut odvětrávací poklop, který odváděl odpařující se kyslík, používaný v kapalné formě jako okysličovadlo pro hlavní motory.
20:13 Od raketoplánu se odsouvá rameno startovací rampy, které sloužilo k přístupu do kokpitu letounu. V případě potřeby se může vrátit do původní polohy do 10 sekund, aby mohla posádka stroj opustit v případě např. požáru.
20:11 Odpočet běží, 9 minut do startu.
20:09 Hlasování právě skončilo, start byl oficiálně povolen. Letový ředitel Mike Leinbach popřál posádce šťastnou cestu.
20:06 Oficiální odpočet ke startu je momentálně pozastaven v čase T-9 minut. Na konci této přestávky proběhne v řídících střediscích v Houstonu i na Floridě závěrečné hlasování, které rozhodne, zda se dnes poletí. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl start odložen.
20:03 Nalezené ložisko pravděpodobně start neovlivní, počasí také stále spolupracuje. Dnešní start se rychle blíží.
19:58 Atlantis při své poslední misi stráví celkem 6 dní připojený ke stanici ISS, na kterou dopraví ruský modul Rassvet a nosník s náhradními díly, posádka raketoplánu na stanici provede tři výstupy do volného kosmu. Více se o misi dozvíte v článku.
19:52 Vedoucí meteorologického týmu na mysu Canaveral Todd McNamara právě prohlásil, že šance dobrého počasí v době startu se zvýšila ze 70 na 90 procent. Systémy raketoplánu jsou v dobrém stavu.
19:49 Inženýři studují nalezené kuličkové ložisko, které bylo identifikováno jako část kamerového systému. Analýzy sice ještě nejsou kompletní, start ale zřejmě není ohrožen
19:44 Členové posádky byli po obědě informováni o situaci a navlečeni do oranžových skafandrů, které musí mít podle předpisů na sobě během startu i přistání. Na startovací rampu dorazili astronauti asi v 16:45 našeho času a byli postupně usazeni do kokpitu. V současné chvíli jsou již jedinými lidmi na startovací rampě.
19:37 Situace se zatím vyvíjí velmi pozitivně. Přípravy se obešly bez technických potíží a počasí dnes vypadá také dobře. Meteorologická situace je stabilní a současné podmínky start dovolují.
19:30 Vítejte u dnešního přenosu startu raketoplánu Atlantis, který se ve 20:20:09 SELČ vydá k Mezinárodní kosmické stanici.
Převzato z www.astro.cz, Aktuální dění můžete sledovat zde.