Ve velké části Evropy byl červenec jedním z nejteplejších měsíců v historii měření. V České republice činila průměrná teplota podle předběžných informací 20,3 stupně Celsia, což je o 2,6 stupně více, než jaký je dlouhodobý průměr.
Na Slovensku byl na sledovaných místech dlouhodobý normál překročen o 2,7 až 3,1 stupně Celsia. Přibližně o 3 stupně byl minulý měsíc teplejší ve Švýcarsku, přičemž první polovina měsíce byla teplejší až o 5 stupňů. Teplo bylo i jinde Evropě. Například v Nizozemsku byl červenec oproti průměru teplejší o 2,5 stupně. Historické rekordy padaly rovněž na severu kontinentu a v Rusku. Právě v Rusku a obecně ve východní Evropě byly odchylky od průměru minulý měsíc nejvyšší. V Moskvě byl červenec o 7,7 stupně Celsia teplejší než průměr (rekord) a spadlo jen 14 procent (13 mm) srážkového normálu.
Do střední a východní Evropy proudil po většínu měsíce teplý vzduch z jihu. V době od 9. do 17. července meteorologové v České republice zaznamenali devět tropických dnů v řadě. 12. (36,0 °C) a 14. července (35,4 °C) byly v Praze-Klementinu překonány teplotní rekordy. V Berlíně byla 11. července naměřena nejvyšší denní teplota 38,2 stupně - nejvíce od roku 1889. V Helsinkách zaznamenali v osmi červencových dnech teploty nad 30 stupňů Celsia.
Rekordní teplota 38,2 stupně překvapila 29. července obyvatele Moskvy (dosud nejvyšší teplota byla v Moskvě naměřena 7. srpna 1920: +36,8 °C). Maximální denní teploty vzduchu se vyšplhaly do rekordních výšek v deseti červencových dnech (16., 17. a 22.-29. července). Vlna veder v Rusku pokračuje i v srpnu, situaci tam zhoršuje sucho, v některých regionech zuří rozsáhlé lesní požáry.
(Přesnější statistické informace o počasí v červenci 2010 budou publikovány v průběhu srpna.)
Převzato z gnosis9.net
Poznámka redakce JZ:
Pro zapřísáhlé popírače oteplování ještě doplníme graf změn mořského arktického ledu (převzato z nsidc.org):
A ještě stáří tohoto ledu (převzato z nsidc.org):
Je až zarážející, jak malou část tvoří víceletý led.