Ing. Věnceslav Patrovský byl svérázný člověk. Vědec, věnující se zkoumání záhadných jevů. Přinášíme vám článek z archivu.
Slovo magie je odvozeno od mageos, což byli perští knězi, kteří právě tak jako egyptští i jiní soustřeďovali veškeré tehdejší vědomosti, tedy i to, označujeme jako čarování (dělání čar) a kouzelnictví. Historie nás však poučila, že zázraky ani nadpřirozeno neexistují, ale jen jevy, které člověk dosud nedokázal objasnit a nadpřirozeno si vymyslel na omluvu své nevědomosti. Ti, kteří ji ovšem nechtějí přiznat - a nikdy jich nebylo málo - jevy, kterým nerozumějí prostě popírají nebo ignorují. Na stránkách Zahrádkáře (např. v č. 3/1976) jsem se již zmínil o příznivém působení magnetismu a polarizované vody na růst rostlin. Je snad tedy možné zmínit se o dalším - osobním vlivu na rostliny. První druh "magie" rostlin je znám od pradávna - příprava jedů, léků, případně i barviv. Další vliv byl objeven poměrně nedávno a je znám jako Backsterův jev (viz Zahrádkář č. 11/76), kdy rostlina reaguje elektrickými signály na člověka a živou hmotu. Ale existuje ještě jiný druh "magického" vztahu člověka a rostlin. Možná, že někteří pěstitelé rostlin vědí, že když se rostliny ošetřují s láskou a přívětivostí, snad i s určitým druhem mazleni - rostou a prospívají. Tento rozdíl od jiných rostlin - i stejně zalévaných - je velmi výrazný.
A snad nejvíce nám o tom řekne referát J. Petteta z II. kongresu psychotroniky v Monte Carlu 1975. Je to mladý profesor z vysoké školy z Michiganu a jeho pokus spočíval v tom, že do dvou větších misek rozmístil na vatě po 30 zrnech zelených fazolí. Po dobu 11 dní byly obě misky pravidelně a stejně zalévány, ale na jednu bylo denně působeno 15-30 minut "mentální" energií - v podstatě tak, že dotyčný seděl před miskou, navodil příjemné myšlenky a na semena se díval. Vyloučil veškeré pochyby, že je to hloupé nebo směšné. Obě misky, tedy i ona kontrolní, byly před ním, takže nelze mluvit o tom, že ta druhá by byla ovlivněna teplem jeho těla. Výsledky byly skutečně šokující - v kontrolní skupině nevyklíčilo pět zrn a celková výška stonku byla 108,7 cm, tedy 3,6 cm průměrně na jednu rostlinu. Nejvyšší rostlina byla 11,25 cm. Na ovlivňované misce nevyklíčilo též pět zrn, ale celková výška rostlin byla 622,7 cm, tedy 20,75 cm pro rostlinu. Nejvyšší stonek byl asi 45 cm dlouhý. I když výsledek je na první pohled zcela jasný, udělal Pettet statistické zhodnocení. Jev byl od té doby mnohokráte opakován s podobnými výsledky, také autorem tohoto článku. Jaké máme vysvětlení? Lidský mozek zřejmé vysílá a okem jako optickým systémem směruje elektromagnetické záření velmi krátkých vlnových délek. Toto záření lze zjistit přístroji, i když dosud jeho další charakteristiky neznáme. Protože však podobně lze urychlit růst rostlin čistě fyzikálními způsoby, nemůžeme se domnívat, že jde o čistou psychickou a tedy podle starých názorů nefyzikální (a opět další, tedy - neskutečnou) energií. Tento jev nám dále dobře vysvětluje, že někteří lidé jsou nám příjemní a jiní nepříjemní, aniž bychom věděli proč. Lze tím vysvětlit i to, že když se někdo rozčílí, že se zpravidla rozčílí i ten druhý a vysvětluje nám i to, že někdo má "smůlu" a druhý ne. To nejsou dohady, ale zcela logické důsledky, které známe z denního života. Takže: zkusí si to někdo? Nebo odmítnete jako kdysi onen klerikál, odmítl se podívat do Galileova dalekohledu - protože kdyby se podíval - mohl by uvěřit!?
Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.
Chatař 12/1977