Dodatek IV - vůle
Dodatek V - tělo
Dodatek VI - Vedení, Guru, Mistr
Dodatek IV – vůle
Promluvme o systémech, které vyžadují - alespoň z počátku - jistou kázeň, nebo ve kterých je kázeň výhodou. To platí například o joze, o buddhismu, o bojovém umění a podobně. V souvislosti s tímto způsobem cesty můžeme často slyšet o pevné vůli. Někteří lidé si stěžují, že nemají pevnou vůli a proto jim to "nejde". Nejsou schopni denně na sobě pracovat a dodržovat poloformální praxi (viz lamí joga) ve formě cvičení nebo meditací, či neformální praxi (provádění v běžném životě)
Co to ta pevná vůle vlastně je a jak si ji vybudovat?
Není v tom nic převratného. Naše vůle cokoliv dělat odpovídá motivaci a z motivace nastavené prioritě. Znamená to, že pokud nemáme dostatečnou motivaci, nejsme schopni si nastavit praxi na nejvyšší příčky životních priorit a tomu odpovídá i naše vůle k praxi. Takže podívejme se na to střízlivýma očima. Jaké jsou naše priority v životě?
Ještě to upřesněme – dlouhodobé priority?
Zkusme zapomenout, co bychom jako vysoké priority rádi viděli, a pravdivě si odpovězme podle toho, co skutečně celý den děláme. Dejme tomu, že máme zaměstnání – to je vysoká priorita. Dejme tomu, že máme rodinu, o kterou se nějakým způsobem staráme. Můžeme mít domácnost. A také je tu volný čas.
A teď skutečně střízlivě zhodnoťme, kolik času věnujeme práci na sobě. Kolik času se soustředíme, cvičíme, dýcháme, milujeme Boha, odevzdáváme se, uvolňujeme se?
Jakou prioritu ze všech běžných činností a ve všech běžných činnostech to má?
Máme dostatečnou motivaci k tomu, abychom prováděli některé ze "cvičení" i během dne?
Co je naší motivací? Co nás táhne k tomu se nějakou "cestou" zaobírat?
Přemýšlejme o tom.
Z jistého pohledu není ani tak důležité, jaký nám z toho vyjde výsledek. Důležitý je ten proces, který jsme tím nastartovali. A to je poznání sama sebe. Poznání svých motivací, poznání svých priorit. Snadno může dojít k vyplavení věcí z podvědomí, o kterých ani nevíme. Dojde k uvědomění si jich na úrovních mysli i těla. Nebraňme se tomu. Uvolněme se do toho. Takoví jsme. To je naše skutečnost. Vstřebejme to, nechme to projít a transformovat přes naši soustavu těla a mysli s láskou.
Dodatek V - tělo
Projevený svět se vyskytuje v různých formách. Od těch nejjemnějších až po věci hmotné.
Když se naše vnímání přesune do oblasti Vědomí, neznamená to, že bude zrušena vazba na tělo a že záležitosti týkající se těla budou odstraněny. Měli bychom pochopit, že naše osobnost se skládá ze všech vrstev projeveného světa. Od hmotného až po nejjemnější vlnění. Pokud rozšíříme svoje vnímací/postřehovací schopnosti nad úroveň hmotnou a nad úroveň myslícího principu včetně citu, neznamená to, že jsme se zbavili všech složek této osobnosti. Vazba na tělo stále zůstává až do fyzické smrti. Není již tak pevná a nevyzařujeme k ní maximum naší životní síly, ale ukončení vazby na tělo znamená fyzickou smrt, neboť skončí vyživování těla životní silou.
Pokud tedy se chystáme omezit přísun životní energie do hrubohmotného těla tím, že se budeme soustředit na nadsmyslové světy, je nutné celou soustavu těla poznat, obsáhnout a celou ji nastavit "na autopilota" nebo co nejblíže k tomuto stavu.
Pokud nejsme schopni obsáhnout celé tělo a transformovat je na příjem vyšších frekvencí, snadno se stane, že při hrubohmotných problémech našeho těla budeme strženi zpět. To může vzniknout zanedbáním a nezpracováním některých emocí. Všichni víme, že v těle se ukládají a rozvíjejí nezpracované myšlenky a emoce. Pokud bychom přeskočili transformaci těla, mohla by nastat situace, kdy z vyšších energetických frekvencí vnímání a ze stavů příjemných - božských budeme nuceni se vrátit do stavů hrubohmotných – nebožských, a to je opravdu značně nepříjemné (pocit vstupu do pekla).
A k tomu právě slouží fyzické cvičení jogy. Vytváří prevenci vzniku bloků v těle a nenásilnou cestou vyplavuje bloky v těle již vytvořené. Obdobně Vám bude fungovat tai-či, cvičení bojového umění (ovšem s patřičným podtextem, nikoliv jen fyzično) a další.
Neznamená to, že musíme bezpodmínečně chodit na nějaké cvičení (ale lze to doporučit), ale že principy uvolněnosti a pozornosti v pohybu i v zastavení budeme uvádět do běžného života.
Také to neznamená, že máme setrvat na úrovni těla. Ale máme stavět od základů a nepodceňovat jakoukoliv složku, jež je naší součástí.
Dodatek VI - vedení, Guru, Mistr
Jsou a byli lidé, kteří Mistra v těle nepotřebují a nepotřebovali. V současné době si velká část hledajících myslí, že Mistra (externího) nepotřebuje. Pokud si to skutečně myslíme, tak prosím tuto kapitolu přestaňme číst a zůstaňme ve svém klidu.
Může se stát, že potkáme člověka, který by nám mohl pomoci.
Popisuji dále z pohledu "žáka".
Jak člověka, který nám skutečně může pomoci, jednoznačně poznáme? To je zbytečná otázka... Poznáme to. Možná to bude chvilku trvat a bude probíhat několika třeba měsíční stadium "namlouvání", kdy naše mysl zkouší toho člověka. Probíhají testy a pokusy. Pokud dojdeme k závěru, že to je to ONO, máme možnost se skutečně stát "žákem". Co to znamená?
V první řadě, je nutné zahodit všechny představy o tom, jak takový vztah může vypadat. Pokud to opravdu funguje, objeví se láska, odevzdání a důvěra, a to může být v podobě a síle, jakou neznáme a s jakou jsme se dosud nesetkali. Neznamená to ovšem, že přestane fungovat rozum, nebo že nebudeme schopni plnit normální denní "povinnosti".
V čem spočívá pomoc takového člověka?
• Ukáže nám naši mysl. Zákoutí, které neznáme
• Dodá nám pocit štěstí, smyslu života a lásky - ke všemu, svým vzorem
• Transformuje s námi (doslova) všechny bloky, nejasnosti
Toto všechno může probíhat jak v přítomnosti této osoby, tak na dálku, po e-mailu, po telefonu – jakoukoliv komunikací.
Podrobněji:
Mysl: Všechny naše koncepty jsou rozbity. Postupně jsou nahrazovány koncepty jinými, které jsou také rozbity. Až do "zauzlování mysli."
Láska a soucit jsou nalézány ve všem a ke všemu. Negace jsou překvapivě snadno transformovány.
Bloky a nejasnosti jsou procházeny doslova kousek po kousku a zpracovány energií Mistra.
Mistr může být:
vlastní Já
Potřebuje jasnou intuici a přesné rozlišování
Výhody: nikoho nepotřebujeme, všechno v sobě máme
Nevýhody: je zde silné nebezpečí, že naše mysl je chytřejší, než si "myslíme", a že to, co považujeme za intuici, intuice ani moc není
Mistr bez těla
Stačí nám fotka, malý oltářík, anebo jen vzpomínka, kniha. Výhody: nikam nemusíme jezdit, s nikým komunikovat. Komunikace probíhá vnitřně.
Nevýhody: je to tak trochu channeling. Pokud nemáme úplně ideální vnitřní kanál, mohou se dostavit pochybnosti o správnosti informací. Tendence "uletět" ze světa.
Mistr v těle
Potřeba komunikace vnitřní i vnější. Náročnější na čas a energii.
Výhody: zpětná vazba na všech úrovních. Uzemnění. Řešení konkrétních případů konkrétního života tady a teď. Všechno možno prožít a vidět skrze celý systém tělo - mysl - já.
Nevýhody: možnost natrefit na nepravého Mistra - nebo na Mistra, který "není pro mne".
Ještě k Mistru v těle:
Pokud opravdu máme pocit zklamání z Mistra nebo dojem, že jsme naletěli, zkusme si uvědomit, zda to není jen obezlička naší mysli.
O Mistru si nedělejme iluze. On žije v tomto světě jako my. To znamená, že používá stejné prostředky tělo - mysl. Naopak můžete na něm vidět, že s omezením jaké na tomto světě máme se dá žít i "TO".
Pravý Guru není tělem. To zjistíte při komunikaci brzy. Nicméně uvidíte, jak se "netělesný GURU" promítá až do nejtěžších složek hrubohmotného světa. A to za podívanou opravdu stojí...
A ještě k poslední "nepublikované" variantě:
Nic jiného než Mistr neexistuje
K této variantě není co dodat...
- Lama -
Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/