Jitřní země byla založena na podzim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jóga, witchcraft (wicca), kult Bohyně, posvátná sexualita a tantra, mystika, New Age, šamanismus ale také třeba zdravá výživa, vegetariánství, léčivé rostliny a ekologie.
Povedlo se nám získat další materiály k záhadě Patomského kráteru, Jakuty nazývaného Hnízdo ohnivého orla.
"Komsomolskaja Pravda" a sibiřská pobočka Ruské akademie věd uspořádali expedice do tajgy na východní Sibiři. Vědci a novináři se vypravili na jedno z nejtajemnějších míst na Zemi, aby se pokusili zjistit, co skrývá.
Po přistání expedice asi kilometr od kráteru se objevila záhada. Nepotvrdily se dohady o zvýšené radiaci, která v okolí kráteru dosahovala naprosto normálních hodnot, ale její úroveň cestou ke kráteru překvapivě klesala až na poloviční hodnotu ve středu kráteru. Pro tento jev vědci zatím nemají vysvětlení. Vědci se nechtěli o některých teoriích vyjadřovat oficiálně, ale v neformálních rozhovorech se objevila řada zajímavých teorií, že by se mohlo jednat o kimberlitové ložisko s výskytem diamantů, nebo že se jedná o stopy po dopadu superhustého meteoritu. Pokud by se opravdu jednalo o meteorit, musel by být podle předpokládané dráhy letu původem mimo naši sluneční soustavu.
Zajímavé je stáří lesního porostu na svazích kráteru i v jeho bezprostředním okolí
Jedna z teorií naznačuje, že by Patomský kráter mohl být místem, kam dopadl Tunguzský meteorit, protože leží 700 km ve směru jeho letu. Při jeho předpokládané rychlosti 70 km/sec. je patomský kráter od místa tunguzské exploze vzdálen pouhých 10 až 15 sec. letu. Tomu ale neodpovídá stáří kráteru zjišťené podle stáří stromů. Stáří kráteru se odhaduje na několik set roků a jeho struktura je stále "živá", dochází ke změnám výšky jednotlivých částí kráteru.
Během expedica byly provedeny také výkopy (sondy). V hloubce jednoho metru se začala objevovat voda. Podle všeho je vody pod kráterem, velmi mnoho. Proto může zmrazení každou zimu a tání v létě působit "přesuny" a měnit tvar kráteru. To může vážně plánované vrty.
Podle magnetometrických měření má Patomský kráter velmi zajímavou strukturu.
Profesor Irkutské státní technické univerzity, doktor geologických a mineralogických věd, Alexander Dmitriev se k tomu vyjádřil:
"Magnetický průzkum protonovým magnetometrem je nejrychlejší a nejjednodušší způsob zjišťování ložisek železných rud. Pokud v podzemí jsou například železo nebo jiné feromagnetické materiály, potom magnetické pole prudce stoupá. Naštěstí Patomský kráter je v oblasti, kde není prakticky žádná železná ruda. A v případě, že magnetické pole na kráter bude vyšší než v jeho okolí, znamená to, že pod ním je opravdu něco s vysokým obsahem železa, nebo například titanu."
Magnetický průzkumu kráteru probíhal celý den. Každých 10 metrů měření, potom záznam, měření, záznam ... centrální kopec, příkop, vnější kužel, pak dolů z náspu, podél, přes ... únavnější práci si lze těžko představit. Byl příjemný večer, když profesor Dmitriev odmítl večeři pár hodin pracoval s notebookem, a pak oznámil:
"Tak já nevím, to je meteorit nebo kosmická loď, ale rozhodně pod kráterem něco je. Něco na toto místo s abnormálně vysokým obsahem železa nebo jiných feromagnetických materiálů."
Zpracování dat z magnetometru ukázalo, že to "něco" je v hloubce 100 - 150 metrů a mění magnetické pole tak, že přístroje registrují změnu na ploše dvojnásobku velikosti kráteru.
Některá měření naznačila, že záhadný předmět je s největší pravděpodobností válcovitého tvaru o délce 6 až 16 metrů a průměru kolem 3 metrů. Výsledky by bylo možné interpretovat i jako přítomnost dvou kovových disků nad sebou, což se ale většině vědců jeví jako nepravděpodobné. Igor Jermolajev z Institutu mechaniky MGUZ pak zkoušel simulovat dopad válcovitého tělesa těchto proporcí do sypkého materiálu provedené. Výsledky vědcům vyrazily dech. Když takový projektil narazil velkou rychlostí do silné vrstvy písku nebo kamenné drti, skutečně vytvořil útvar nápadně podobný Patomskému kráteru. Nechyběl ani typicky tvarovaný středový vrcholek - vejce v Hnízdě ohnivého orla. Přitom se potvrdila domněnka, kterou mnozí účastníci expedic vyslovili už před tím: nedošlo tu k žádné explozi. Tvar kráteru je vytvořen pouze mimořádně rychlým průnikem extrémně tvrdého a soudržného tělesa do horniny.
NTV, program «Dnes»: «Patomský kráter: stopy
cizího kosmického korábu, nebo zrod vulkánu?»
... Že je Patomský kráter stopou po cizí kosmické lodi, v to věří z účastníků expedice jen málo kdo.
Pokud se ale jedná o právě se rodící vulkán, měla by mu být věnována maximální pozornost...
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.
Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!