Záhadný přírodní útvar, nacházející se v okrese Bodaibo v Irkutském regionu, navštívila od 8 do 14 srpna 2010 další komplexní expedice ruských vědců. Objekt je také znám jako Patomský kráter, ale jeho původ je stále předmětem zuřivé debaty mezi akademiky. Tentokrát se rozsáhlého průzkum kráteru zúčastnilo přes dvacet lidí z různých výzkumných ústavů. Výpravu inicioval předseda Rady federace Sergej Mironov. Cílem expedice bylo studium kráteru a jeho povahy.
Sergej Mironov je vystudovaný geofyzik a pracoval 20 let v oboru. Napsal také předmluvu k nedávno vydané knize Andreje Moiseenka a Sergeje Jazeva "Záhada Patomského kráteru", ve které mimo jiné poznamenal, že by velice rád navštívil svahy "hnízda ohnivého orla", jak říkají staří Jakuti kráteru uprostřed tajgy. Neuplynul ani rok a tento sen se mu uskutečnil.
Patomský kráter poprvé spatřil v roce 1949 irkutský geolog Vladimir Kolpakov. Toto byla již čtvrtá expedice, která se uskutečnila v poslední době, první z nich byla v roce 1995. Současné expedice se zúčastnili zástupci Leningradského Hornického ústavu, Irkutského Ústavu geochemie, tým z Jekatěrinburgu. Během expedice bylo provedeno vysoce přesné zaměření a mapování kráteru, elektrický průzkum, snímání hloubky kůry v okolí kráteru a gravimetrické studie. Podle vedoucího výzkumného institutu geofyziky, UB RAS Dmitrije Demežka, celkem vědci analyzovat více než 150 kilogramů vzorků hornin a rostlin. Nicméně, výsledky nebudou předloženy dříve než v březnu 2011 na konferenci Hornického ústavu v Petrohradě. Vědci se shodují na tom, že se jedná o jedinečný objekt, nemající ve světě obdobu a vyžadující podrobný průzkum.
Jeden z účastníků expedice, zastupující Irkutskou státní universitu, Dmitrij Semjonov řekl, že už nyní je možné s jistotou říci, že vznik unikátního přírodního úkazu nesouvisí s meteoritem. Tato hypotéza byla zamítnuta odborníky z několika důvodů - kráter nevypadá jako trychtýř, který obvykle tvoří padající meteority a nebylo nalezeno samotné meteoritické tělo. Kráter je možná "mladou" sopkou, ale v okruhu tisíce kilometrů v zemských horninách není žádná sopečná činnost... Další hypotéza se týká souvislosti původu Patomského kráteru s podzemním výbuchem zemního plynu. V každém případě se podle zjištění geologů jedná o velmi mladý kráter, jehož stáří je jen několik set let a podle některých zdrojů i méně než sto let.
"Patomský kráter potřebuje ochranu pro další výzkum, stejně tak jako přírodní památka, která je předmětem zájmu ruských i zahraničních turistů. Bylo by správné, aby se Patomský kráter stal přírodní památkou federálního významu," - řekl Sergej Mironov. Podle něj tento návrh už získal podporu příslušných výzkumných center regionu Irkutsku a v Sibiřské oblasti RAS, a stal se jedním z projednávaných témat u kulatých stolů VI. Bajkalského ekonomického fóra v září 2010 v Irkutsku.
Zdroje:
Ученые в четвертый раз изучили Патомский кратер
Патомский кратер изучила очередная экспедиция