O původu kombuchy se prameny rozcházejí, k nám se prokazatelně dostala ještě za "socialismu" z Ruska, i když se jí někdy říkalo i japonská houba.
Úvodem přepis "historického" návodu, který u nás koloval za socialismu ve strojopisných kopiích:
Kombucha
čajová japonská houba
Nápoj z kombuchy
Získává se kvasícím procesem. Vytvořená kyselina uhličitá dává nápoji osvěžující charakter (chutná jako Vinea). Obsahuje další kyseliny, fermenty a některé vidaminy.
Významná je kyselina glukuronová, která pomáhá při odstraňování jedů z organismu.
Kyselina mléčná působí proti řadě bakterií, především ve střevech.
Kombucha má antibiotické účinyk, působí na počáteční stádia rakoviny, proti dně, artritidě, revnamismu, impotenci, pomáhá při otylosti, ledvinových kamenech a působí proti arterioskleroze.
Kombucha vytváří asi 5 mm silný lesklý koláč houbového pletiva, plovoucí na hladině čaje.
Nasazení houby
Na 1 litr vody bereme 1 čajovou lžičku černého čaje a 100 g cukru. Uvaříme 2 litry čaje, který necháme vyluhovat asi 1/2 hod. V ještě horkém čaji rozpustíme cukr a necháme vychladnout na 40 °C. Přelejeme do třílitrové sklenice a přidáme kombuchový nálev i s houbou. Hrdlo sklenice překryjeme vrstvou gázy a zajistíme gumičkou. Necháme ve světlé místnosti při asi 23 °C v klidu asi 10 dnů. V místnosti se nesmí kouřit, jinak kombucha chytne plíseň.
Po 10 dnech se na hladině nálevu vytvoří nová houba, která se vyndá a případně se může oddělit od staré. Nápoj se přefiltruje, oddělí se asi 1/4 l na novou násadu spolu s houbou. Stará houba se po třech použitích vyhodí na použije se oddělená nová.
Hotový přefiltrovaný nápoj se dá do uzavřených sklenic a uchovává se v lednici. Pije se ráno na lačno 1 až 2 dcl. Pokud nesnášíme po ránu studený nápoj, je možné jej nechat před použitím v místnosti ohřát.
Kombucha nemá vedlejší účinky, vede ke zlepšení vitality organismu. Pomáhá při látkové výměně. Stará moudrost říká, že "smrt sedí ve střevech". Kombucha odstraňuje zbytky ze střev a především z organismu odstraňuje jedy, včetně zbytků léků.
Zdravá houba se rozmnožuje stále.
Teď pár novějších poznatků
Co je kombucha?
Kombucha je malá chemická továrna symbitických kvasinek a bakterií. Z největší části ji tvoří Schizosaccharomyces pombe (kvasinka) a Acetobacter xylinum (bakterie). V menším množství jsou zastoupeny Bacterium xylonoides a Bacterium gluconicum, ve stopových množstvích ještě jiné bakterie a kvasinky. Každá houba má trochu jiné složení, které se mění s podmínkami. Houbu jako takovou tvoří celulóza, vytvořená octovými bakteriemi (Acetobacter xylinum).
Po čas "výroby" probíhají v tekutině složité biochemické procesy látkové přeměny, jejichž výsledkem jsou látky uvedené dále ve článku.
Na začátku procesu jsou kvasinky živící se cukrem a vylučují alkohol a oxid uhličitý (část z něho reaguje s vodou a výsledkem je kyselina uhličitá). Potom nastupují bakterie, zkvašující alkohol na organické kyseliny. V rosolovité hmotě houby octové bakterie zpracovávají cukr na celulózu a tím přispívají k růstu povrchové vrstvy čajové houby. Co se týká obsahu kyselin, v prvních čtyřech dnech jich vznikne jen malé množství, které se začne rychle zvyšovat až po patnácti dnech jejich obsah kulminuje a začíná stagnovat. Zhruba se dá říci, že po osmi dnech má roztok kolem 2 g kyselin na litr, po deseti dnech 3g a po patnácti dnech 6g. Nejvhodnější doba kvašení je 7-10 dní, nápoj je sice poměrně kyselý, avšak obsahuje již dostatek kyselin, prospěšných pro organismus.
Pěstování
Jako kvasnou nádobu použijeme nejlépe třílitrovou sklenici od okurek. Uvaříme 3 dcl černého čaje, můžeme louhovat i déle, osladíme sedmi čajovými lžičkami krystalového cukru a necháme vychladnout (při vložení násady nesmí teplota čaje překročit 40°C). Přidáme jednu polévkovou lžíci rumu nebo jiného čistého alkoholu, nalijeme do nádoby, vymačkáme celý obsah živé násady. Jako násadu můžeme použít i nápoj Kombucha, který koupíme v prodejnách zdravé výživy, případně si ji přineseme od někoho, kdo ji pěstuje a rád se podělí.
Víko překryjeme nejlépe gázou uchycenou gumičkou a postavíme na teplé místo. Světlo není nutné, sluneční světlo škodí. Při kvašení je nutné udržovat teplotu od 22 do 30°C. Přibližně za 10 až 14 dnů, podle teploty, vyroste na hladině pevný povlak - čajová houba Kombucha. Je vhodné nechat ji zesílit ještě několik dnů, čím déle, tím je odolnější. Pak roztok přelijeme do hlubokého talíře i s houbou. Pozor, houba má stranu vrchní a spodní.
Potom už vaříme vždy 3 litry, ale z čajové směsi rooibos (jen zpočátku můžeme ještě použít černý čaj, houba po něm lépe přirůstá), určené speciálně pro výrobu kombuchového nápoje, 3 gramy (tj. čajová lžička na jeden litr vody), louhujeme více než 20 min. Cukr přidáme už do vařící vody, 7 až 10 dkg na litr, povaříme 5 min. Čaj slijeme, přecedíme a necháme vždy ochladit na pokojovou teplotu. Do vlažného čaje nalijeme obsah hlubokého talíře a houbu opatrně položíme na hladinu; kdyby neplavala, podložíme ji zkříženými špejlemi. Kdyby se houba ponořila, vyroste na hladině nová (to je jeden ze způsobů množení). Hrdlo sklenice vždy zakryjeme plátýnkem a zajistíme gumičkou proti octovým muškám. Nikdy nezakrýváme neprodyšným materiálem! Sklenici uložíme na místo s teplotou od 22 do 30°C, aby mohl úspěšně probíhat kvasný proces.
Kvasný proces je ukončen přibližně za 8 až 10 dnů, to záleží na mnoha aspektech. Dobu stáčení si určíme ochutnáním brčkem, podle chuti nebo účelu užívání. Například pro diabetiky nebo snižování nadváhy volíme chuť kyselejší. Cukru v nápoji se totiž nemusíme vůbec obávat, ten spotřebuje čajová houba pro produkci důležitých látek. Proto v žádném případě nesnižujte množství cukru pod uvedené minimum. Pokud používáte vodu s horší kvalitou, je vhodné přidat do uvařeného čaje až tři polévkové lžíce jablečného octa nebo trochu alkoholu.
Jakmile je nápoj hotový, vyndáme čajovou houbu Kombucha, opláchneme ji pod tekoucí vodou a položíme nejlépe na hluboký talíř. Na tento talíř ještě odlijeme asi 10% hotového nápoje. Opět uvaříme a osladíme čaj, vychladíme a opět položíme čajovou houbu a nalijeme zbytek hotového nápoje. Takto opakuje. Po stočení hotového nápoje můžeme nádobu od usazených kvasinek vypláchnout, ale není to nutné.
Hotový nápoj má velmi dlouhou životnost, pokud jej uložíme v chladnu (nejlépe ve skleněných lahvích). Kvasnou nádobu neumisťujeme v blízkosti plísní, při výrobě nekouříme a dbáme na čisté prostředí. Ideální teplota pro kvašení je okolo 25°C. Necháme-li nápoj kvasit delší dobu, vznikne velmi zdravý ocet pro běžné použití v kuchyni.
Pokud chceme výrobu na čas přerušit, vložíme houbu do menší sklenice, zalijeme trochou hotového nápoje, uzavřeme víkem a uložíme do chladna a tmy, nejlépe do lednice nebo chladného sklepa. Takto houba Kombucha vydrží řadu měsíců. Po čase, když houba již sama nedorůstá, je vhodné objednat novou mateční násadu.
Pokud při pěstování čajové houby Kombucha z násady dojde k utvoření plísně, stala se někde chyba (špatná voda, nízká teplota, nepřevařený cukr, plísně v okolí apod.). Odstraníme plíseň; zbylou část houby opláchneme v octovém roztoku a vše zopakujeme. Je vhodné přidat buď více alkoholu nebo jablečného octa.
Kombuchu lze připravovat z čaje černého i zeleného. S ohledem na léčivé účinky zeleného čaje je možné pro přípravu používat směs zeleného a černého čaje, ve které převládá čaj zelený – asi 2/3, protože kombucha potřebuje ke svému zdravému růstu a produkci léčivých obsahových látek některé složky obsažené pouze v černém čaji. Pozor je třeba dávat na aromatizované čaje, které na přípravu kombuchy příliš vhodné nejsou.
Nápoj pijeme vždy ráno, alespoň 2 dcl na lačno, po každém jídle a dále podle chuti. Nápoj Kombucha se také s úspěchem používá pro snižování nadváhy (to se ale pije ½ hod před jídlem); pije se jak chlazený, tak i ohřátý. Obsahuje jen malé procento alkoholu a je proto vhodný i pro děti.
Účinky
Antibiotické, antitoxické, diuretické (při otocích), imunostimulační, odstraňuje jedy z organismu, povzbuzuje a harmonizuje látkovou výměnu (metabolismus), čímž přispívá k pročištění organismu, uvádí do rovnováhy kyseliny a zásady v organismu, regeneruje buněčné stěny, normalizuje pH krve, reguluje střevní flóru, reguluje trávení, potlačuje hnilobné bakterie ve střevech, podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Působí na organismus jako celek, navozuje rovnováhu, zlepšuje tělesnou kondici (oddaluje stárnutí a zmírňuje stáří).
Obsahové látky a jejich účinky
-
Kyselina citrónová - podporuje detoxifikaci organismu
-
Kyselina L–mléčná (+) - podporuje detoxifikaci a krevní oběh, reguluje hladiny pH; velmi významná pro prevenci i léčbu rakoviny
-
Kyselina uhličitá - má osvěžující účinky
-
Kyselina listová (vitamín B4) - nezbytná pro metabolismus bílkovin, tvorbu červených krvinek, buněčný růst a dělení; zlepšuje vstřebávání železa, podporuje přeměnu některých aminokyselin a syntézu nukleových kyselin; prevence nejzávažnějších onemocnění, jako jsou nádorová onemocnění (rakovina plic, prsu a tlustého střeva), nemoci srdce a krevního oběhu, některých neurodegenerativních nemocí (Parkinsonova a Alzheimerova choroba) a nemocí nedostatečné imunity (včetně AIDS a CFDIS - chronický únavový syndrom); velmi důležitá pro vývoj nenarozených dětí
-
Kyselina glukonová - účinná proti některým kvasinkovým infekcím; používá se jako konzervant
-
Kyselina glukuronová - klíčová pro detoxifikaci organismu, váže na sebe škodlivé a odpadní látky nahromaděné v těle a ledvinách, které se tak mění na konečné produkty látkové výměny, a odvádí je s močí z těla; povzbuzuje správnou funkci imunitního systému a podporuje látkovou výměnu; tato kyselina je ve vázané formě základem důležitých polysacharidů jako je kyselina hyalurónová (základní látka vaziva), chondroitinsulfát (základní látka chrupavek), mukoitinsulfát (základ žaludeční sliznice a oční skloviny) a heparin (proto kombucha pomáhá při oslabení vaziva, při artróze, artritidě, při poškození žaludeční sliznice a bolestech oční skloviny); kyselinu se doposud nepodařilo vyrobit synteticky
-
Kyselina usninová - má antibiotický efekt
-
Kyselina jablečná - podporuje detoxifikační procesy
-
Aminokyseliny - nutné pro správné fungování nervového, hormonálního a imunitního systému; stimulují růst svalové hmoty a urychlují regeneraci organismu; pomáhají při depresích, chronických bolestech, oparech, sportu i při hubnutí
-
Vitamín B1 (thiamin) - vliv na bolesti rukou nohou a v kříži, potíže při porodu, neschopnost kojit, nechuť k jídlu, zácpu, žaludeční choroby, kornatění, neuralgie, ischias, Beri-Beri, - mizení svalů-vodnatelnost, nedostatek dechu, únava, opuchliny kloubů, bolesti ve svalech, ochablost, křečové žíly, tvoření odpadových kyselin, nervové nemoci,duševní výkon, závrať, srdeční úzkost, nervové bolesti, slabé svaly, diuretické účinky
-
Vitamín B2 (riboflavin) - mírní poruchy trávení, vyčerpanost, hubnutí, ochrnutí svalů, odbourává cukry a tuky, zlepšuje tvorbu bílkovin, zrak, kožní onemocnění; s využitím železa se tvoří hemoglobin
-
Vitamin B3 (niacin) - podporuje biologickou oxidaci při rozkladu a výstavbě cukrů a tuků, zažívací trakt, nervový systém, pokožku, syntéza hormonů (testosteron, estrogen, inzulin), migréna, krevní oběh, snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu a triacylglycerolů, vředové bolesti na patách a v ústech
-
Vitamín B6 (pyridoxin)- přeměna aminokyselin a esenciálních mastných kyselin a železa, tvorba protilátek a červených krvinek, obnova svalových tkání, menstruační bolesti
-
Vitamín B12 (kobalamin) - syntéza bílkovin, přeměna uhlohydrátů a mastných kyselin, tvorba červených krvinek, růst, chuť k jídlu, zvyšování tělesné váhy, chudokrevnost, nervový systém, soustředění, paměť, rovnováha
-
Vitamín C (kyselina askorbová) - příliš mnoho pozitivních vlastností na rozepisování
-
Enzymy - proteiny fungující jako katalyzátory; v těle umožňují a usnadňují nejrůznější biochemické reakce, např. v zažívacím ústrojí rozkládají potraviny na chemicky jednodušší látky, které tělo může lépe vstřebávat
Závěrem
Protože kombucha má být zázračný všelék, téměř "kámen mudrců", doporučujisi zachovat jistou zdravou míru skepticismu. I když znáte to - "víra tvá tě uzdraví". I placebo efekt je úžasná síla. Takže podle různých zdrojů se můžete těšit, že vám kombucha pomůže skoro při každé nemoci. Údajně léčí či zmírňuje následující nemoci a poruchy: artritida, arterioskleróza, bolesti hlavy a končetin, cukrovka (působí jako profylaktikum), dna, duševní poruchy, furunkulóza, hemoroidy, kloubový revmatismus, kožní vyrážky a onemocnění (tehdy se doporučuje přikládat obklady z kombuchového nápoje), ledvinové kameny, mandle (záněty - doporučuje se kloktat kombuchovým nápojem), menstruační bolesti (upravuje i menstruační cyklus), nervozita, nervové poruchy, plísně, podráždění žaludeční sliznice, rakovina (jako prevence i léčba, obzvláště v raném stádiu, jsou však doloženy i případy vyléčení již metastázujících nádorů (kombuchový nápoj totiž podněcuje produkci interferonu)), stres, vápenatění cév, ledvin a mozkových kapilár, skleróza multiplex, trombóza, únava, úplavice, vysoký krevní tlak, zácpa, záněty (vnitřní i vnější), zažívací potíže, žaludeční potíže. Dále má mít účinky antibiotické, antitoxické, diuretické (při otocích), imunostimulační, odstraňuje jedy z organismu, povzbuzuje a harmonizuje metabolismus, čímž přispívá k pročištění organismu, uvádí do rovnováhy kyseliny a zásady v organismu, regeneruje buněčné stěny, normalizuje pH krve, reguluje střevní flóru, potlačuje hnilobné bakterie ve střevech, podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.
Protože sám mám kombuchu poměrně krátce a snažím se ji především namnožit, ještě jsem se nedostal k vyzkoušení kombuchového octa a vlastně ani té "hodně zralé" patnáctidenní kombuchy. Stihl jsem ji vypít podstatně dřív. Z dosavadní krátké zkušenosti tedy nechci dělat dalekosáhlé závěry. Kombucha je rozhodně zajímavý a chutný nápoj., Na začátku užívání opravdu probínají v těle různé očistné procesy, které se poměrně brzo stabilizují a především se začíná "normalizovat" trávení.
Zdroje
Kombucha (velmi podrobné informace)
Kombucha (stručnější návod)
Kombucha ~ Grower.cz (zajímavé materiály na zajímavém diskusním fóru)