Na webu http://www.matthieuricard.org/index.php/blog/ sdělil Matthieu Ricard 8. září 2011, že před několika dny opustil tento svět ve svém klášteře v Nepálu Kyabjé Trulshik Rinpotché (1924-2011), jeden z nejvíce respektovaných duchovních mistrů naší doby. Po několik let patriarcha tradice Nyingma tibetského buddhismu byl mimo jiné též jedním z učitelů a žáků 14. dalajlámy.
V následujících blozích informuje Matthieu Ricard o sledu obřadů, spojených s parinirvánou Kyabjé Trulshik Rinpotché, jež se budou v Nepálu konat po několik měsíců. V hlavním sále rezidence Kyabjé Trulshik Rinpotché vykonávalo každodenně obětní obřady okolo padesáti lamů, mnichů a mnišek, v přilehlé zahradě se k modlitbám shromáždily stovky mnichů a věřících. Během noci se mniši střídali v praktikování rituálu Guru Yoga (spojení s duchem mistra).
Žáci na modlitbách v zahradě
Schránka, ve které je umístěno tělo (Kudoung) Kyabjé Trulshik Rinpotché v jeho pokoji
Obřady se v dalším průběhu soustřeďují na spojení s nejvyšší podstatou duchovního mistra a na Buddhu Soucitu (Thukjé Chenpo Déshék Dupa, v souladu s tradicí Mindroling) . Pod vedením Dilgo Khyentsé Yangsi Rinpotché a Rabjam Rinpotché vykonalo 16. září 2011 tyto obřady 200 mnichů z kláštera Shéchen.
Kyabjé Trulshik Rinpotché náležel v podstatě k tradici Nyingma tibetského buddhismu, byl však podobně jako Dilgo Khyentsé Rinpotché dokonalým příkladem mistra, který nenáleží sektám. Na fotografiích, jak následují, je zobrazen s čepicemi čtyř základních duchovních linií tibetského buddhismu: Nyingma, Kagyu, Sakya a Geluk. Snímky jsou dokumentem z předávání Pokladu duchovních pokynů (Dam-ngak Dzö) v klášteře Shéchen v roce 2003.
Životopis Kyabjé Trulshik Rinpotché je možné nalézt v angličtině též na http://www.matthieuricard.org/index.php/blog/
Pro lepší orientaci čtenáře uvádím stručnou definici stavu parinirvána:
parinirvána (sans.; pálij. parinibbána) naprosté nebytí po vyčerpání karmy zakládající koloběh reinkarnací. Parinirvána je tedy stav, který vzniká následkem dokonalého vyhasnutí životní žízně případně ještě před fyzickou smrtí, pokud člověk zachová duševní netečnost i po dobu umírání. V tomto případě se hladina životních sil nevzduje a tím je vyloučeno uchopování něčeho těmito silami; fyzická smrt je v tomto případě ukončením všech vitálních příčinných akcí, uvádějících kolo bytí do pohybu.
Podrobný popis stavu parinirvána je uveden v publikaci Květoslava Minaříka: Malý mystický slovník, CANOPUS, PRAHA 1992 na s.311-313. Z ní je zde citovaná definice. Ke stažení je tato kniha na http://www.canopus.cz/ke_stazeni/pdf/mmslovnik.pdf