Při své nedávné návštěvě ve známém buddhistickém středisku Yeunten Ling v Huy v Belgii hovořil Jeho Svatost o úloze žen ve společnosti. Blog Matthieu Ricarda z 3.června 2012 obsahuje text tohoto projevu ( http://www.matthieuricard.org/index.php/blog/Le Dalaï-lama et l’« âge de la femme »)
Předkládáme zde čtenářům dalajlámovu úvahu na téma „Dalajláma a věk ženy“:
„Kmeny nomádů se živily lovem nebo sběrem, byly rovnostářskými společnostmi, nebyly řízeny náčelníky. Poté následoval věk usedlých zemědělců a počátek akumulování bohatství. Objevují se nepokoje a vzniká potřeba mít k udržení pořádku vládce. Protože je při tom nezbytná tělesná síla, došlo k nastolení vlády mužů“.
„Na to navazuje věk vzdělávání, inteligence a rozumu, opět oblasti, ve kterých jsou muži a ženy rovnocenní. Přestože je třeba ještě obrovského pokroku, v současnosti jsme již vkročili do věku rovnosti mezi muži a ženami“.
„Máme-li připravit budoucnost, vypadá to, že nejvyšší kvalita, ta, již společnost nejvíce potřebuje, je altruismus, schopnost starat se o druhé a mít zájem o jejich osud. V tom smyslu jsou ženy od přírody lépe schopné péče a soucítění než muži. Má to nepochybně původ v mateřském instinktu, který je nutí k pozornosti vůči dítěti, aby si všímaly, zda trpí, zda má žízeň, nutí k náchylnosti projevit náklonnost a soucítění. Jsouce postaveni před nezbytnost dát přednost rozvoji společnosti, která je více altruistická, je, jak se zdá, žádoucí, abychom vstoupili do „věku ženy“. Za sebe prohlašuji, že jsem „feminista“.
Když dalajláma předložil tento svůj názor na mírové konferenci ve Vancouveru v roce 2009 (jak to před několika dny učinnil v Belgii), na konferenci, jíž se zúčastnilo pět žen – nositelek Nobelovy ceny míru, komentovala to Mary Robinsonová, první žena-presidentka Irska a bývalá vysoká komisařka OSN pro lidská práva, takto: „Když prohlásím, že jsem feministka, nikoho to nepřekvapí. Když to ale řekne dalajláma, tak to je skutečně zarážející.
Dalajláma často dodává, že pokud se ukáže, že nastává čas, kdy budou ženy vykonávat větší vliv ve společnosti, pak by příští dalajláma nejen mohla být žena, ale měla by to být žena.
Poznámka překladatelky ke stávajícímu věku zisku a agrese: Agresivitou se agresivita trvale nepotlačí a ziskem se štěstí ani trvalé spokojenosti nedosáhne.