Středověká medicína se domnívala, že sídlem lidské duše jsou játra. Po zkoumání srdce a plic, kde jsme duši nenašli, jsme se tedy rozhodli zabývat játry. Jak zdravě fungují? Jak ovlivňují náš organismus? A jsou tedy sídlem naší duše? To jsou otázky, které nám na Šamanském léčitelském kruhu v Háji pořádně zamotali hlavu.
Zkoumat játra opravdu nebylo lehké. Ukrývají v sobě totiž neuvěřitelné množství emocí, které pocházejí ze všech našich zranění a traumat. Dotknout se jater tedy znamená vynést na světlo bolest, strach, ale i hněv a sebedestrukci. V tomto směru se dá říct, že to, kým jsem, je opravdu zapsané v našich játrech, dá se tedy i potvrdit, že duše, pokud ji vnímáme jako emoční projev naší osobnosti, v játrech opravdu sídlí.
Játra jsou centrálním orgánem látkové výměny. Mají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin, jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony, jsou orgánem zásobním, ukládají glykogen, železo a některé vitamíny, orgánem krvetvorby - tvoří bílkoviny krevní plasmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu. Játra jsou uložena v horní pravé části břicha, jsou přirostlá k bránici (Bránice je v józe považovaná za orgán, který má rozhodující vliv na spiritualitu člověka), mají klínovitý tvar a u dospělého člověka váží okolo 1,5 kg. Zdravá játra jsou tuhá, ale poddajné konzistence a červenohnědé barvy. Jsou dobře zásobena krví, v klidu játry protékají až dva litry krve za minutu. Krevní oběh jater je výživný - jaterní tepna, která přivádí krev bohatou na kyslík a funkční - vrátnicová žíla, která obsahuje vstřebané živiny z trávicího traktu. Játra jsou také zodpovědná za tvorbu žluči, která se podílí na trávení tuků. Žlučník je asi 9 cm dlouhý orgán hruškovitého tvaru, který ústí do dvanáctníku. Játra ohrožují různé nemoci: virové hepatitidy, chronické záněty, toxická poškození. Primární nádory na játrech jsou velmi vzácné, 90 % všech tumorů v játrech jsou metastázy z jiných orgánů. Játra mají na rozdíl od jiných orgánů neuvěřitelnou schopnost regenerace, umí se zhojit bez následků a pouhá jedna pětina jejich tkáně dokáže plnit základní funkce celého orgánu.
Když se tedy na játra podíváte z jiného pohledu, vidíte, že jejich hlavní starostí je zpracovat tělu prospěšné látky, odbourání škodlivin a vytvoření rezerv pro náročnější období. A tak to přesně je. Pokud v životě zažíváme určitá příkoří, funkční játra se umí postarat o to, abychom je dokázali ze sebe odstranit, regenerovat se a nadále žít bez následků těchto zranění. Dokáží zpracovat všechny naše traumata, vyhojit šrámy a vytvořit nám potřebnou ochranu před dalším „útokem“ světa. Otázkou však zůstává, zda to umí automaticky, bez našeho přičinění, nebo potřebují ke zdravé činnosti nějaké instrukce. A v tom je, myslím, háček … Pokud my sami nevíme, co chceme s nažitými zkušenostmi udělat, neví to ani naše játra. Jak se říká: „Ryba smrdí vždy od hlavy.“
Špatně fungující játra se poznají mnohými stavy mysli – agresí, nerozhodností, sebelítostí, nedostatkem sebevědomí, depresí, pocitem stísněnosti a stavem, který je často přítomný například u alkoholismu či užívání drog - rezignací. Takové pocity mají vždy souvislost s přílišnou průchodností či neprůchodností čchi (vitální síla v čínském pojetí) neboli prány (indické označení pro totéž). Tak se dá tedy bez nadsázky říci, že v dnešní době má špatně fungující játra vlastně skoro každý. Například premenstruační syndrom (PMS), který je spojený se špatnou funkcí jater, zná každá druhá žena a třeba takovou agresi za volantem téměř každý muž. Oslabená játra také odráží lidové rčení: „Ráno moudřejší večera.“ Naznačuje totiž, že unavená, zatížená játra pracují večer zvláště v noci hůře, než játra po noční regeneraci a odpočinku, kdy nabízejí jiný pohled na situaci a jiná řešení. A tak by to nemělo být. Pokud tedy splňujete alespoň některý z předchozích znaků, bylo by dobré zamyslet se nad detoxikací vašich jater. Můžete k ní využít energii přicházejícího jara, která je pro ozdravení tohoto důležitého orgánu zvlášť vhodná.
V čínská medicína mluví o propojení jater s očima a z našeho šamanského zkoumání vyplývá totéž. Pokud má lidská bytost vizi, ví, kam jde, umí si i vybrat cestu. Tedy umí se funkčně rozhodnout, které zážitky si ponechá a které ne, jakým útokům se bude bránit či se vyhne, a kterým vlivům bude naslouchat, a kterým nikoliv. Dokáže se chovat rozumně, bez zbytečné citové paralýzy. Kdo má vizi, dokáže za svým cílem funkčně vítězně kličkovat bez toho, aby osobní životní strategii vnímal jako z nouze ctnost. Játra takového člověka však musí být zdravá, protože jen tehdy se stanou pravým ochranným štítem bytosti. V opačném případě se stává život trápením. A není vůbec náhoda, že sebevrazi mají podle výzkumů velice často nemocná játra.
Otrávím já tělo hned,
stačí říct jen teď.
Chceme-li tedy svá játra uzdravit nebo jim alespoň pomoci musíme se v rámci terapie zaměřit především na odstranění traumat a zranění znemožňující lehkost mysli, aktivitu a zdravý posun vpřed. Z tohoto pohledu se mi nezdá příliš vhodná jakákoliv metoda vracející se příliš do minulosti, ať už je to psychoanalýza, regrese či holotropní dýchání. Takové metody lze doporučit jen v případě, že nevedou k nabobtnání problémů vlivem zvýšené pozornosti. V rámci terapie je především zapotřebí otevřít cestu k „lepším zítřkům“, nejlépe prostřednictvím přijetí a daní milosti problémům, ale i kvalitám člověka. Terapie by měla vést ke zmenšení tlaku, ke zlehčení celé situace, k odstranění stagnace, k celkovému rozhýbání, protože pro ozdravení jater je rozhodně lepší alespoň provizorní řešení než žádné.
Pro regeneraci jater je velice prospěšná lehká zdravá strava. Je proto potřeba omezit tuky, kořeněná, slaná a tučná jídla, vydatnou českou kuchyni vyměnit za ryby (kvůli vitamínu B12), ovoce (vitamín C) a zelené listové saláty (obsahují folát). Samozřejmostí je vyhnout se alkoholu, chemii v potravinách a pokud možno i lékům, především paracetamolu. Důležitý je také zvýšený přísun kyslíku a dostatek spánku zvláště v době, kdy naše játra regenerují (23. – 03. hodina). Z bylin lze rozhodně doporučit ostropestřec mariánský, hořec, kořen pampelišky, kustovnici čínskou, čekanku a další. Ale především ve shodě s Jupiterem, patronem jater, vzít život do svých rukou, přestat přešlapovat na místě a začít už konečně žít a starosti včerejšího večera nechat prostřednictvím jater proměnit v životodárnou energii.
Markéta Švarcová, šamanka z Háje
www.pristav69.cz