Jak připravit mast, odklady a náplasti, mazání, bylinné koupele, inhalace.
Mast
Připravuje se několika způsoby. Nejpoužívanějšími masťový základ je nesolené vepřové sádlo.
1. Jednoduchý recept na domácí přípravu masti: Nádobu s půl kg vepřového sádla dáme do vodní lázně. Až se sádlo roztaví přidáme hrst nebo dvě sušených nebo čerstvých rostlin. Zahříváme na vodní lázni několik minut na malém plameni (teplota by neměla přesáhnout 500C). Necháme trochu vychladnout a ještě tekuté přecedíme. Hotovou mast nalijeme do kelímků, necháme pomalu ztuhnout, pečlivě uzavřeme a skladujeme v chladnu. Takto můžeme připravit např. měsíčkovou, topolovou nebo řebříčkovou mast.
2. Roztavíme na vodní lázni vepřové sádlo a přidáme prášek z byliny nebo tinkturu, dobře rozmícháme a přefiltrujeme. Do masti můžeme přidat i včelí vosk nebo pryskyřici z jehličnatých stromů. Hotovou mast nalijeme do kelímků, necháme pomalu ztuhnout, pečlivě uzavřeme a skladujeme v chladnu.
3. Složitější postup na přípravu masti: Nádobu s půl kg vepřového sádla dáme do vodní lázně. Až se sádlo roztaví přidáme hrst sušených nebo čerstvých rostlin, odstavíme a necháme ztuhnout. Uložíme do ledničky. Za dva nebo tři dny celý postup opakujeme a potřetí ještě jednou za další dva nebo tři dny. Takže celkem třikrát, v masti máme nyní tři hrsti bylin. Třetí den již nedáváme mast do ledničky, ale přecedíme přes gázu, roztavíme 25 g včelího vosku a do ještě tekuté masti vmícháme. Mast ještě můžeme aromatizovat několika kapkami levandulového oleje nebo levandulové silice. Hotovou mast nalijeme do kelímků, necháme pomalu ztuhnout, pečlivě uzavřeme a skladujeme v chladnu.
4. Mast můžeme také připravit vmícháním tinktury nebo prášku do jiného masťového základu, např. zakoupeného v lékárně.
5. Vegetariáni, kteří mají výhrady proti použití sádla mohou připravit stejným způsobem olej, pokud sádlo nahradí olivovým nebo jiným vhodným olejem nebo si mohou připravit vlastní masťový základ ze včelího vosku, lanolínu, oleje anebo zakoupit vhodný masťový základ v lékárně.
Speciální masti se připravují podle receptur s použitím ještě dalších substancí, např. olejů, jako sojový olej, včelí vosk, vyčištěný včelí vosk (cera alba), pryskyřice jehličnatých stromů a dalších.
Obklady
Obklady se připravují z nálevů nebo odvarů, do kterých namočíme plátno, vyždímáme, přiložíme a ovážeme. V tomto případě se mohou připravovat koncentrovanější než na pití. Například obklad z nálevu tymiánu potlačuje vytvoření modřiny (mám osobně vyzkoušeno). Další způsob obkladů je použití syrových listů. Používají se například listy zelí a kapusty, kterým odřízneme tlustý košťál a můžeme je i naklepat paličkou nebo nechat změknout na pánvi na oleji (krátce). Listy podbělu, lopuchu apod. nenaklepáváme (můžeme lehce pomačkat).
Dalším typem obkladů jsou obklady olejové.
Náplasti
Bylinné náplasti se připravují z čerstvých pomletých rostlin kašovité konzistence, zahuštěné nejčastěji moukou nebo jílem. Jako zahušťovadlo může být použit i škrob. Příprava ze sušených bylin je následující: rostliny zalijeme malým množstvím horké vody, aby změkly, necháme trochu vychladnout, tekutinu vymačkáme a na náplast použijeme změklé byliny. Tekutinu použijeme jako čaj nebo na obklad.
Do speciálních náplastí se přidávají i bílek, žloutek, med, droždí, mletá křída.
Mazání
Mazání je vlastně řídká mast. K potírání se používá i směsi lihového výtažku (tinktury) a oleje anebo jenom tinktury. Směsi mají většinou speciální receptury.
Bylinné koupele
Koupele působí preventivně, léčebně a celkově posilují organismus. Trochu paradoxem je, že jednotlivé koupele zároveň vyčerpávají. Kontraindikace (tj. nemoci, při kterých jsou koupele zakázány) jsou tuberkulóza, hyperfunkce štítné žlázy, epilepsie, prudké záněty, některé typy anémií. Starší a nemocné osoby by neměly podstupovat léčebné koupele o samotě, zejména několik prvních koupelí.
Dávka rostlin na jednu koupel se pohybuje od 100 do 1 kg. Byliny se vloží do plátěného sáčku, asi 15 minut se vaří v dostatku vody. Někdy se jen spaří horkou vodou. Vodu vlijeme do vany a plátěný sáček vložíme do vany také. Teplota vody má mít asi teplotou těla, tj. 360C – poznáme to tak, že po vložení ruky voda ani nehřeje, ani nechladí. Koupel má trvat 10-15 minut, pokud je předepsána doba delší, měla by být zařazena po 15 minutách přestávka.
Koupele se užívají formou koupelových kúr, v jedné sérii bývá zařazeno 7-20 koupelí, většinou okolo 10 koupelí. Pokud je počet větší, doporučuje se po 10 koupelích 2-3 denní přestávka. Po 3-6 dnech každodenních koupelí se obvykle dostavuje tzv. koupelová reakce, která je předzvěstí předpokládaného účinku. Někdy se doporučuje brát koupele 2-3x týdně, celkem 12-16 koupelí, pak jeden až dva týdny přestávka a na doléčení 4-6 koupelí.
Koupele, kromě celkových, mohou být i částečné (nejčastěji ruce, nohy a sedací koupele). Částečné koupele mohou být teplejší, trvají většinou 15 minut. Počet bývá stejný jako u celkových, vody a bylin se dává méně.
Do koupelí se mohou přidávat kyselé látky, které osvěžují nebo alkalické látky, které zlepšují stav pokožky i podkožních tkání. Použití se doporučuje dobře zvážit.
Inhalace
Rostlinnou drogu dáme do malého množství vody a uvedeme do varu. Páry přímo vdechujeme, přes hlavu přehodíme větší utěrku nebo ručník z bavlny. Délka se doporučuje 10-20 minut, procedura 1x denně. Má rychlé působení a není zrovna nejpříjemnější.
Další formou je inhalace v menší místnosti, kde jsou ve vázách aromatické byliny. Doporučuje se 30 minut, ale např. kopretina řimbaba by neměla být takto užívána (maximální doba je 3 minuty).
V pokojích, kde spí nebo často pobývají nemocní s chronickými potížemi dýchacích cest nebo astmatem se umísťují blahovičníky (Eucalyptus globulus Labil.).
Základní lékové formy: nálev, odvar, macerát, čerstvé šťávy.
Další lékové formy: bylinný balzám,, tinktura, bylinné víno, bylinný ocet, bylinný sirup, prášek.
Speciální lékové formy: bylinářský čaj, spojený čaj, speciální homeopatický čaj podle Kloudy, lihovodné roztoky, homeopatická tinktura (zjednodušený postup), speciální tinktura (demacerace), detoxikace oleji, bylinná klyzmata, bylinné injekce, úprava podle Filatova.