Pastinák a petržel
Otázka: Dá se v receptu na petrželové víno nahradit petržel pastinákem? A jak se dají od sebe rozeznat? Gaia
(Otázky posílejte přímo na můj
mail, odpovědi se objeví jako článek v této rubrice.)
Odpověď: Určitě lze petržel pastinákem nahradit v kuchyňských receptech. Obecně ve všech receptech abatyše Hildegardy se nedoporučuje nahrazovat nic - zkušenosti hovoří, že se to nevyplácí. Je to podrobněji rozepsáno článku o Hildegardě. V jiných bylinných směsích doporučuji postupovat případ od případu.
V receptu na petrželové víno se jedná o nať, tam záměna nehrozí. Nať pastináku se neprodává jako zelenina a ani se nepoužívá jako rostlinná droga. Kořen pastináku se jako zelenina prodává, tam je odlišení obtížnější. Petržel je aromatičtější a taky její chuť je trochu jiná. Kořen petržele mívá v horní části, ze které vyrůstají listy, fialové čárky - pozná se to až při krájení nebo spíš při loupání. Pastinák jsem takový ještě neviděla. Kořen pastináku nakrájený na kolečka by měl mít výrazně tlustší dřeň než petržel.
Kořen pastináku obsahuje furokumariny (kořen petržele ne), takže se nedoporučuje po jeho konzumaci delší pobyt na slunci, může vzniknout fotodermatóza - kožní onemocnění. Citlivé osoby mohou mít kožní problémy i při jeho zpracování. Léčivé účinky jsou poněkud odlišné, ale obě rostliny působí na močové potíže.