Pastinák setý je známá zelenina, má ovšem také léčivé účinky.
Pastinák setý Pastinaca sativa L.
Pastinák je statná, hojná rostlina luk, mezí, příkopů. Má žluté květy, jako všechny mrkvovité rostliny Daucaceae ve složených okolících. Kvete v červenci až září, plody jsou dvounažky, silně smáčklé.
Používá se kořen pěstovaných kultivarů, méně semena.
Obsahuje silici, provitamín A, B vitamíny, vitamín C, tokoferol, kyselinu listovou, cukry, škrob, minerální látky, zejména hodně draslíku, dále pektin, furokumariny, organické kyseliny.
Působí proti křečím, je močopudný, zlepšuje zažívání a chuť k jídlu. Je vhodný při bolestech při močových kamenech a písku. Také se používá při kašli a na chrapot.
Podává se nálev, 2-3 sklenice denně, před jídlem. Jako čistící prostředek se používá čerstvá šťáva, samostatně nebo smíchaná se šťávou z mrkve, zelí nebo červené řepy. Podává se 2x denně, ráno a v poledne 75 ml (celkem 150 ml denně), předávkování podráždí ledviny. Vzhledem k obsahu furokumarinů se nedoporučuje při užívání pobyt na slunci, u citlivých osob vznikají fotodermatózy.
Záměna kořene jako zeleniny hrozí s petrželí, ne vždy a všude se v obchodech rozlišují. Existují ale charakteristické znaky, podle kterých se odlišit dají. Planě rostoucí pastinák má většinou menší a dřevnatý kořen, takže se víceméně nepoužívá. Ten, kdo by chtěl sbírat planý pastinák musí velmi dobře znát mrkvovité rostliny.
Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha.