Peťour maloúborný
Galinsoga parviflora Cav.
Hojná rostlinka s léčivými účinky.
Peťour maloúborný je drobná rostlinka, patřící do čeledi složnokvětých Asteraceae, původem z Ameriky. Historie jeho výskytu je popsána v článku Plevel dovezený botaniky. Je jednoletý, dosahuje výšky 20-30 cm, maximálně až 60 cm. Kvete v červnu až říjnu, velmi drobný úbor má žluté terčovité květy a čtyři nebo pět bílých jazykovitých květů, ve zralosti tvoří drobné nažky.
Sbírá se kvetoucí nať.
Obsahuje bílkoviny, flavonoidy, silici, látky pryskyřičného charakteru, saponiny, vitamín C. Není příliš prozkoumanou rostlinou.
Američtí Indiáni nazývají rostlinu Paico-Jullo, používají ji velmi univerzálně. Působí proti skorbutu (nedostatek vitamínu C), žvýkání nati pomáhá při paradentóze. Zvyšuje produkci mateřského mléka, hojí a dezinfikuje, snižuje horečku a vysoký krevní tlak. V metabolických čajích pomáhá řešit kožní problémy, které hojí i zevně (ekzémy, podráždění, záněty). Koupele příznivě ovlivňují psoriázu, nedokrvení dolních končetin, bércové vředy. Kašovité obklady z čerstvé nati působí protirevmaticky a tiší i bolesti kloubů. Ćástečné koupele tiší bolesti rukou a nohou nejrůznějšího původu a pomáhají při srdeční slabosti.
Podává se odvar, méně často nálev. Připravuje se i tinktura a čerstvá šťáva – ta se podává v maximální denní dávce 125 ml, většinou méně.
Záměna je možná a častá s velmi podobným, na první pohled nerozlišitelným druhem peťour brvitý (srstnatý) Galinsoga ciliata, který též pochází z Ameriky a roste na úplně stejných místech. Jediným poznávacím znakem je chupatost rostliny při pečlivém pohledu zblízky, nejlépe pod lupou. Peťour srstnatý je chlupatý, peťour malokvětý je lysý.
Na horním obrázku chlupatý peťour srstnatý, na obrázku dole léčivý peťour maloúborný.
Použití a obsahové látky podle J. A.Zentricha